„Rowerem do pracy…” – ekologiczna akcja

W ABM chętnie angażujemy się w akcje społeczne. Tym razem postanowiliśmy wziąć udział w kampanii zachęcającej do docierania do pracy za pomocą roweru. Zmniejszenie częstotliwości korzystania z samochodu to korzyść dla zdrowia i środowiska. Poznajmy zasady akcji „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca… i tak w kółko” i jej rezultaty.

Na rowerze do ABM i z powrotem

Do wzięcia udziału w Kampanii „Rowerem do pracy” zapraszał Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa. Założeniem akcji było promowanie ekologicznego środku transportu wśród pracowników krakowskich i podkrakowskich przedsiębiorstw. Celem kampanii było mniej szkodliwe oddziaływanie na środowisko podczas codziennego przemieszczenia się. Jako ekologiczny środek transportu wybrano rower, czyli sprzęt, który posiada i użytkuje większość z nas.

Na czym polegała akcja? Wystarczyło docierać z domu do pracy i z powrotem za pomocą roweru. Warunkiem była odległość, którą określono na minimum dwa kilometry. Należało wybrać trasę standardową, którą zwykle pokonujemy do pracy. Każdy uczestnik sam mierzył przejechaną trasę, na przykład za pomocą aplikacji.

 

Rower – korzyści dla zdrowia i środowiska

Akcja nie miałaby sensu bez rzetelnego podsumowania. Odbyliśmy łącznie 934 przejazdy rowerowe. Średnia frekwencja, czyli liczba przejazdów wyniosła 48%. Oznacza to, że rower jako środek transportu wybieraliśmy mniej więcej co drugi dzień. Jesteśmy dumni z wyniku – łącznie przejechaliśmy aż 3996,9 kilometrów!

Jednak jak te liczby przekładają się na odczuwalne korzyści wynikające z jazdy na rowerze? Osoby, które regularnie wybierały przejazd rowerem, z pewnością dostrzegły pozytywne skutki akcji. Udowodniono bowiem, że jazda na rowerze sprawia, że rzadziej chorujemy na cukrzycę czy choroby serca. Poprawia się nasza kondycja, sylwetka i nastrój. Wspaniałą wiadomością, jest fakt, że przy okazji dbania o siebie, troszczymy się także o środowisko! Porzucając samochód na rzecz roweru zmniejszamy bowiem emisję dwutlenku węgla.

W wytrwaniu w postanowieniu z pewnością pomagał fakt, że najlepsi uczestnicy mieli otrzymać szereg upominków. Wśród nich znalazły się vouchery do sklepów, akcesoria rowerowe czy kupony na lody.

Uczestnikom serdecznie gratulujemy, a wszystkich zachęcamy do częstszego korzystania z roweru jako ekologicznego sposobu transportu!

Wróć
Post Thumbnail